Čo je dôležitejšie: tenisový talent alebo tréning?
Podľa jedného prístupu je vzorec úspechu rozdelený na tri rovnaké časti:
- Prvá časť je talent od boha. Táto časť je nezmenená a je spôsobená genetickým potenciálom športovca.
- Druhou časťou sú získané zručnosti: fyzická zdatnosť, technika, práca nôh a pod. Tejto časti venujú tréneri a hráči väčšinu svojich tréningov.
- Tretia časť vzorca na úspech súvisí s psychologickým aspektom.
Je možné priviesť akéhokoľvek tenistu medzi elitu svetového tenisu bez ohľadu na jeho vrodené vlohy, alebo existuje bariéra, cez ktorú hráč vzhľadom na svoju povahu a hranicu rozvoja fyzických schopností nemôže prejsť?
Napríklad deti v ranom fyzickom vývoji môžu vykazovať vysoké výsledky už v dospievaní. Pre deti v neskorom vývoji je to fyzicky a psychicky ťažšie. Ich schopnosti sa tiež prejavujú, ale až v neskoršom veku. Príkladov hráčov, ktorí vo svetovom tenise nad 23 rokov dosiahli vysoké výsledky, je veľa.
Problém vzniku bariéry fyzického rozvoja priamo súvisí s prípravou mladých športovcov v ranom štádiu vývoja, keďže športovec získava základné zručnosti v mladom a dospievajúcom veku. Takže napríklad flexibilita sa musí rozvíjať až 15 rokov. Vo veku 12 až 15 rokov dosahuje maximálne hodnoty. Je nevyhnutný aj pre rozvoj iných fyzických vlastností. Najvyššia miera nárastu obratnosti a koordinácie nastáva vo veku 7 až 10 rokov, k rozvoju rýchlosti dochádza aj v detstve a dospievaní. V období od 10 do 18 rokov sa skracuje čas zrakovo-motorickej reakcie. Takéto potrebné vlastnosti ako sila a vytrvalosť sa neodporúčajú aktívne rozvíjať vo veku základnej školy (10-11 rokov).
Pre všetky fyzické vlastnosti existuje obdobie maximálneho rastu týchto vlastností. Porušenie vývojových období môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie športovca, na ďalšie výsledky v profesionálnom športe.
Psychologické problémy sú menej dobre pochopené a môžu sa spontánne objaviť kedykoľvek. Emocionálny stav športovca je oveľa ťažšie predvídať ako ten fyzický. Vrchol formy zodpovedá určitému emočnému stavu, takzvanému stavu ideálnej športovej formy (ISF) . Zmena emocionálneho stavu spôsobuje zmenu biochemických parametrov tela: tlak, srdcová frekvencia, svalové napätie, telesná teplota atď.
Pre každého športovca existuje stav ISF ( ideálna športová forma ), čo je súbor emócií, ktoré stimulujú konštruktívne fyziologické zmeny. Stav ISF môže dosiahnuť každý športovec v akomkoľvek športe. Vo všetkých motoristických športoch je stav ISF veľmi podobný.
Problémy vznikajúce počas tréningového procesu môžu byť spôsobené nielen negatívnymi stránkami hry, ale aj osobnými problémami, ktoré hráč na kurt prináša. Hráči majú také typické prejavy psychologických faktorov v hre a v tréningu ako nedostatočné sebavedomie, nedostatočná kontrola pozornosti, nízka úroveň motivácie atď.
Ovládanie stavu ISF počas zápasu je oveľa náročnejšie ako pri tréningu. Počas súťaže je potrebné vytvoriť ideálny emocionálny stav aj napriek tlaku vonkajších okolností.
Najlepší tenisti vedia ovládať svoj ISF stav aj napriek zlým kurtom, nepriaznivým remízam či trikom súpera.
Ovládanie stavu ISF zahŕňa osvojenie si určitých psychologických zručností športovcom, čo je cieľom psychologického tréningu. Schopnosti psychologického zvládania emócií sa musia neustále trénovať.
Neuspel som a potom som neuspel zas a zas. To je dôvod, prečo som nakoniec uspel.
Tenisový tréner potrebuje vedieť o hráčovi čo najviac a postaviť ho do vzájomnej dôvery pre tímovú prácu a vzájomnú snahu o vyšší výkon. Správny rozvoj fyzických a psychických vlastností športovca v ranom štádiu tréningu pomôže odhaliť talent a schopnosti každého športovca – tenistu, vyhnúť sa mnohým zraneniam a pomôcť pri prekonávaní psychických a fyzických ťažkostí na tele. cestu medzi elitu svetového tenisu.
Ak máš šancu jedno percento, zvyšných 99 percent musí byť viera.
Nie je to o tom, či spadneš na zem, ale o tom, či sa dokážeš postaviť.
- Sledujte profesionálnych hráčov: Pozorujte ich techniku, stratégie a prístup k hre. Poznávanie toho, ako sa profesionálni hráči pripravujú a zvládajú zápasy, môže poskytnúť cenné ponaučenia.
- Vybudujte si komunitu: Nájdite si tréningových partnerov alebo sa zapojte do tenisového klubu, kde môžete zdieľať skúsenosti, motivovať sa navzájom a učiť sa od ostatných.
- Stanovte si ciele: Definujte si jasné a merateľné ciele, ktoré chcete dosiahnuť vo svojom tenisovom tréningu. Ciele môžu byť zamerané na technický rozvoj, zlepšenie kondície alebo dosiahnutie konkrétnych výsledkov v súťažiach.
- Variabilné tréningy: Neustále sa snažte o nové veci vo vašom tréningu. Skúšajte rôzne cvičenia, stratégie a prístupy, aby ste udržali svoj tréning zaujímavý a efektívny.
- Využite technológie: Dnešné technologické nástroje, ako sú videoanalýzy, senzory na sledovanie pohybu a aplikácie na sledovanie výkonu, môžu poskytnúť hodnotnú spätnú väzbu a pomôcť vám identifikovať oblasti na zlepšenie.
- Učte sa zo svojich chýb: Nebojte sa chýb, ale poučte sa z nich. Analyzujte svoje chyby, zistite, čo ste mohli urobiť inak, a použite tieto poznatky na zlepšenie svojho tréningu a výkonu.
- Udržujte si pozitívny postoj: Tenis je náročný šport a úspech prichádza s trpezlivosťou a odhodlaním. Udržiavajte si pozitívny postoj aj v čase prekážok a užívajte si proces zlepšovania sa.