Rozhovor so šéftrenérom Toptenisu -Miroslavom Belešom ,bývalým trénerom Karin Habšudovej

Späť na blog

Mirko, kde boli tvoje tenisové začiatky?
> Moje tenisové začiatky sa datujú k roku 1974 v TK Matador Bratislava. Mal som takmer 18 rokov,čo je veľmi neskoro,ale zdravotné problémy mi nedovolili začať skôr.
> Kedy si skončil s aktívnym tenisom a kedy si začal trénovať?
>Aktívne som hrával vtedajšiu SNL v TJ Iskra Matador. Bolo to v rokoch 1976 – 1984.Nikdy som nemal ozajstného trénera. Všetko som sa naučil sám spolu s mojím kamarátom a spolužiakom Pavlom Bobokom. Samozrejme bez trénera som nemal perfektnú techniku,ale chuť a vôľu áno. Už ako 21-ročný som si urobil vtedajšiu 4.triedu trénerskej kvalifikácie a o dva roky hneď aj 3.triedu. Hneď som aj začal v našom klube trénovať s malými deťmi. 
> Aké boli tvoje trénerské začiatky?
> Sprvoti som mal na starosti mladších žiakov nášho klubu,s ktorými som postúpil po dvoch rokoch trénovania do najvyššej bratislavskej súťaže. To isté sa mi podarilo s nimi aj neskôr v kategórii starších žiakov. V tej dobe mali deti tak 2 hodiny skupinového tréningu za týždeň. Bola to práca, ktorú som mal a mám  veľmi rád. Vidieť ako sa tí malí žiačikovia zlepšujú bolo mojou odmenou.V roku 1988 som ukončil svoje pôsobenie v Matadore a nastúpil som na pozíciu šéftrénera TSM pri Slávii SVŠT.
> Aká bola Karin Habšudová zverenkyňa?

>Rodičov Karin som presvedčil ako 11 ročnú,aby prestúpila z 3. tímu vtedajšej Slávie SVŠT do Matadorky. Po dvoch rokoch trénovania už  bola v TSM/tréningové stredisko mládeže/, a ako 14-ročná vo vrcholovom stredisku. Stále bola členkou nášho klubu aj keď strediská boli v Interi a Slovane. S Karin bola skvelá spolupráca.Už ako žiačka vedela,čo chce. Jej tréningová morálka bola skvelá. Trénovať so mnou prestala ako 16- ročná.
 

V TopTenise už pôsobíš 5 rok ,čo by si odporučil rodičom?
>Rodičom by som odporučil veľa trpezlivosti a nadšenia pre svoje ratolesti.Nemiešať sa do práce trénerom,ale aktívne s nimi spolupracovať. 
> TT Je liaheň na prípravu  detí do 10 rokov a mladších žiakov ,čo
>odporúčaš v tejto kategorii a prečo?,tréningové dávky,prístup/
>V tejto vekovej kategórii musí byť tréning pre deti hrou. Ak trénujem raz do týždňa moja krivka zlepšovania je veľmi mierna, 2x vidieť zlepšovanie  a 3x a viac je už viditeľný progres, pokiaľ je všetko tak,ako má byť. 
> TT hraje už x rokov družstvá detí ,ako by sa na nich mali posielať
>rodičia,tréneri s nimi chodia na turnaje..?
> Ako som už spomenul,rodičia by mali byť aktívne zainteresovaní do rastu výkonnosti ich detí.
> Aké sú tvoje vízie do budúcnosti s deťmi v TT??
> Mojou víziou je začať so skupinou 6-7-ročných a postupne ju previesť všetkými vekovými kategóriami až do dorastu,a možno z niektorých z nich vykrešeme Top trénera  pre nás.

ďakujeme za rozhovor
>

Komentáre