Prečo TOPTENIS deti milujú?-rozhovor s deťmi a rodičmi TOPTENISU

Späť na blog

Sofia Gaboriková,Natália Cačková a Terezka Kolíková -3 TOp tenistky a ich rodičia odpovedajú na otázky.

Kde a kedy  ste začali so dieťaťom navštevovať Toptenis? 

Sofia-September 2018,FTVš

-Natalia-K tenisu sme sa dostali úplnou náhodou. Počas letných prázdnin spolu s kamarátkou z baletu išla na letný kemp. Takže Toptenis sme začali navštevovať pred 3,5 rokmi v lete. V roku 2016. Bol to posledný rok v škôlke – predškolácky. Od začiatku sme začali kempom aj tréningami na antukových kurtoch FTVŠ na Lafranconoch.

Ako často chodí dieťa na tenis -10 rokov teraz? 

Sofia-V 9 rokoch ktoré má teraz chodí 2x týždenne. 

Natália- sa pravidelne venuje tenisu minimálne tri hodiny týždenne. Jedna hodina z toho tvorí kondičná príprava. A príležitostne využívame aj individuálne tréningy ako aj kondičnú prípravu v rámci voľného času.

Čo ako rodič očakávate od od toho že sa dieťa naučí hrať tenis.? 

Sofia-Zručnosť v individuálnom športe, disciplínu, možnosť si s dcérou zahrať tenis príležitostne vo voľnom čase .

NatáliaNakoľko sme do „sveta tenisu“ vstupovali spoločne ako laici, v čase keď Natália navštevovala už tri roky balet, bral som to ako rozšírenie pohybovej aktivity, ktorá ju baví a teší sa z každej trafenej a prehodenej loptičky.Dnes osobne očakávam naďalej neutíchajúcu chuť a radosť z pohybu. Vidím,  že táto chuť sa prejavuje v  jej hernom vývoji po fyzickej aj technickej stránke a postupné pretavenie naučeného do správnej tvorby stratégie a taktiky hry. Nakoľko je tenis individuálny šport, a teda samozrejme pokiaľ ju tenis bude aj naďalej baviť a bude sa mu zodpovedne venovať tak očakávam aj jej osobné víťazstvá.

 

Ako spomínate na prvý dcérin turnaj ? 

Sofinka absolvovala prvý turnaj družstiev minulý rok, užila si sobotu s kamarátmi

  

NatáliaNa Natáliin prvý turnaj si spomínam veľmi dobre. Bol osudový. Natália svoj prvý turnaj v kategórii „začiatočník“ vyhrala, a to v nej zapálilo chuť a motiváciu pokračovať v napredovaní a venovať sa tenisu.

 

 

Absolvovali ste už družstvá v Bratislave s dcérkou čo by ste odporučili rodičom? 

Sofiin otec-Trpezlivosť a pripustiť si aj možnosť že sa tam nechodí vyhrávať ale hlavne zmysluplne s dieťaťom stráviť voľný čas

Natália-Vzhľadom na skutočnosť, že sa jedná stále o deti, a že sú v procese ich herného vývoja, aby brali tieto turnaje viac ako zábavu a skutočnosť, že ich dieťa môže ukázať naučené, a mnohému sa aj naučiť.  Osobne, aj keď to nie je jednoduché, sa snažím to brať ako tréning v praxi, pod správnym tlakom na výkon a výhru. Niekedy však rodičia až prehnane prežívajú zápasy, čo vnáša zbytočnú zlú energiu. Niektoré kluby sú viac, či nemej zamerané na výkonnostný tenis a prípravu na turnaje z čoho vychádzajú aj výsledky celých družstiev. A samozrejme nakoľko ide o turnaje detí v rôznych vekových kategóriách je nutné sa vyzbrojiť aj dávkou trpezlivosti, lebo podľa vlastných skúseností tomu niekedy zodpovedá aj organizácia turnajov.

Dieťa absolvovalo letné campy aj zimné campy,ako sa mu páčilo a čo najviac? 

Sofia-absolvovalo len letné campy.  Najviac sa tešila na mini zápasy s kamarátmi a možnosť si zmerať sily s dievčatami ale aj s chlapcami. 

Natália-Natália absolvovala letný kemp, bol to ten prvý, osudový. Nakoľko išla do kempu ako „netenistka“, tak sa jej páčila výučba tenisu vtedy ešte pod taktovkou Niky, na ktorú rada spomína. Jej najväčší zážitok z kempu bolo víťazstvo v turnaji na konci kempu.

Čo ti tenis priniesol a čo ti zobral? 

Sofia-Priniesol pohyb, zábavu a dobrých trénerov, zobral viac času na počítačové online hry.-

Natália-Od malička ma rodičia viedli sa niečomu venovať. Keď som mala 2 roky začala som navštevovať Folklórik, kde som sa učila ľudové tančeky. Od 3 rokov do 6,5 roka som chodila na balet. A keď som mala 5,5 roka som začala chodiť na tenis. Nevnímam teda, že by mi tenis niečo vzal, teda iba to, že po roku hrania tenisu som zistila, že už na balet chodiť nechcem.Tenis mi priniesol nové vnímanie pohybu, nové priateľstvá, chuť zlepšovať sa a nakoniec aj nové tenisky J, raketu, sukničku….

Ako sa ti pozdávajú tréneri v TT tebe aj rodičom? 

Sofia-Tréneri majú rôzne prednosti, niektorí dokážu viac ponaháňať deti, teda spojiť techniku s kondičkou, iní sú zase veľkí odborníci na techniku a na ňu sa aj viac počas tréningov upriamujú. Ideálne je mať mix tréningov, kde sa vystriedajú rôzne orientovaní tréneri a tým sa vzájomne dopĺňajú v tréningovom procese dieťaťa  

Natália-trénovať som začala s Nikou, potom ešte z jedným trénerom no jeho meno si nepamätám. Moje najväčšie zážitky mám však s trénerom Mirom Belešom s ktorým od začiatku trénujem až dodnes a vďačím mu za väčšinu toho čo dnes viem. Príležitostne trénujem aj s Andym Pribišom a Lacom Borárošom, ktorí ma tiež učia nové veci ako napredovať.Všetci tréneri s ktorými som sa stretla, aj ktorí niekedy zastupujú sú fajn a kamarátski.

Ako rodičia  ste začali  hrávať tenis tiež prečo?  

Sofiin otec-Aby som si vedel zahrať s kamarátmi tenis, ktorí ho začali tiež v tom čase trénovať, pre doplnenie si športových zručností, kedže som už ako 9 ročné dieťa navštevoval Športovú základnú školu v Bratislave.

Natália otec-Tenis som ešte hrať aktívne nezačal, ani raketu som si ešte nekúpil. Nakoľko sme  už viac rakiet vystriedali tak príležitostne využívam tie. Dodnes sa snažím v rámci možnosti byť s Natáliou na každom tréningu, takže teóriu techniky by som už asi zvládol J. No v rámci hry vo voľnom čase si niekedy s Natáliou zapinkám, aj keď som o niekoľko tried horší hráč. A je to dobré pre poznanie, že aké sú tie deti šikovné. Nie je to jednoduché vedieť správne ovládať loptičku. Chce to tréning…

 

 

Komentáre

Write a Reply or Comment

Napíšte komentár!

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *