Rozhovor s bývalým trénerom Dominiky Cibulkovej a Kasatkina..

Späť na blog
1,Toptenis je zameraná na všetkých ale predovšetkým na deti od 5 do 12 rokov.Ako by podľa teba mali fungovať tréneri v tejto vekovej kategórii.?
 
Áno samozrejme práca s deťmi je pre klub dôležitá, v začiatkoch je dôležité pracovať na rozvoji koordinácie, veľmi dobre sú gymnasticko atletické prvky, skoky na švihadle, rozvoj tenisového pohybu na dvorci s pomocou rôznych pomôcok ako kužele, rebrík, atď, získavanie citu pre loptičku a samozrejme formou hry, neskôr sa však treba začať venovať základom kvalitnej techniky, kde by mali tréneri spolu dobre komunikovať a nastaviť komunikáciu s hráčom tak aby sa názory trénerov nerozlišovali. 
 
 
 
2,Trénoval si top hráčky sveta Cibulkovu,Kasatkina…Určite trénovať ženy treba byť skvelým psychológom.. 
 
Samozrejme, dobrý tréner je aj dobrý psychológ, v ženskom športe musí byť tréner ešte viac empatický. 
Kasatkina aj Cibulková, zďaleka neboli top hráčky keď som ich začal trénovať, boli slušné juniorky, ale ich hra a psychika potrebovala veľa zlepšení aby sa z nich stali top hráčky, musím povedať, že obidve absolútne milovali tenis a mal som s nimi super vzťah, rešpektovali ma a pracovali naozaj výnimočne. 
 
3.Ako spomínaš na tvoje prvé tenisové začiatky kde boli a aký bol tvoj prvý tréner?
 
Moje prvé začiatky si veľmi dobre pamätám, v televízii takmer každý týždeň išiel tenis, lebo Ivan Lendl a Martina Navrátilová absolútne kraľovali svetovému tenisu a ja som bol v škole vybratý do tenisového náboru, ktorý bol na Slovane v Bratislave, odtiaľ som bol ďalej vybratý do prípravky v tenisovom klube Inter Bratislava, kde s nami pracoval pán tréner Bodiš, ktorý bol absolútne skvelý. 
 
4.Čo porazíš rodičom TT načo by si mali dávať pozor pri výbere 1.trénera.
 
Toto je veľmi ťažká otázka, ja som veľmi kritický čo sa tohto týka, lebo za posledných rokov nevidím veľa mladých hráčov s dobrou technikou a výsledkami na medzinárodnej úrovni. 
Tak ako aj iné povolania, na mieste rodiča by som si vypýtal životopis a nastavil skúšobnú dobu spolupráce. 
Dobrý tréner by mal vedieť spraviť analýzu hráča (technika, kondícia, herný štýl, atď.) nastaviť tréningový proces, spraviť turnajový plán… 
 
5.Odporúčal by si viesť rodičom v tejto dobe viesť deti k vrcholovému športu.Ak áno načo by sa mali pripraviť..
 
Samozrejme ak má dieťa evidentný talent tak áno, vrcholový šport je vlastne zamestnanie, treba dieťa viesť k tomu aby sa správne vzdelávalo aj čo sa týka teórie v danom športe ( technika, taktika, psychológia, kondičná príprava, regenerácia, stravovanie) veľa krát sa mi stalo, že hráči sa domnievajú, že tréning pozostáva len z fyzickej časti. Viete si predstaviť lekára, ktorý by vedel len operovať bez vedomostí z teórie? Ďalšia samozrejme dôležitá vec sú financie, keď sa bavíme o tenise, tak sezóna špičkového juniora od 14/15 rokov stojí minimálne 20/30 000€, a u profesionálov sa hýbeme okolo 150 000€ na sezónu samozrejme aj to záleží na ktorom mieste sa hráč pohybuje. 
 
 
6.Si trénerom Empire Trnava.Ako tam funguje celá organizácia tréningov a výber hráčov,aké sú vraj podmienky?
 
Poslednú dobu sa viac venujem rodine, takže do Trnavy chodím len občas na konzultácie v prípade záujmu. 
Podmienky v Empire sú bezkonkurenčné, taký tenisový areál na Slovensku neexistuje. Samozrejme najväčší problém sú financie, keďže tenis je individuálny šport, je príliš drahý a klub nedokáže sponzorsky podporiť každého hráča, snaha klubu je obrovská, ale bohužiaľ finančne by Empire potreboval väčší budget na podporu talentov. 
Organizáciu tréningov riadi šéftréner spolu s ostatnými trénermi a kondičnými trénermi. 

Komentáre

Write a Reply or Comment

Napíšte komentár!

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *